W niedzielę 19 maja sędziowie wybrali zwycięzcę konkursu RHS Chelsea Plant of the Year 2024. W rywalizacji startowało 21 nowych roślin. Wygrała wiśnia ozdobna ‘Starlight'. Jej nazwa, którą można przetłumaczyć jako „światło gwiazd” zgrała się nieco tematycznie z nazwą zdobywcy tytułu wicemistrza – kosmosem czekoladowym CHERRY CHOCOLATE (‘Vg001’).
Zdobycie tytułu najlepszej rośliny roku na targach w Chelsea opłaca się hodowcom, producentom i firmom zarządzającym prawami do odmiany. To prawie 100% gwarancja popularności na rynku roślin ozdobnych. O wszystkich nowych odmianach, które startowały w tegorocznym konkursie pisaliśmy tutaj.
I miejsce – wiśnia ozdobna ‘Starlight’
Było to jedyne drzewo w tegorocznej edycji konkursu Chelsea Plant of the Year. Odmiana została otrzymana w Wielkiej Brytanii przez dr. Radovana Boskovica oraz Kena Tobutta. Jest rezultatem krzyżowania wiśni jadalnej z Prunus x subhirtella ‘Automnalis’. Drzewa dorastają po 10 latach do wysokości 4 m i średnicy korony około 3 m. Mają pokrój szerokostożkowy. Te ozdobne wiśnie kwitną obficie wczesną wiosną, a czasami (z racji pochodzenia od P. x subhirtella ‘Automnalis’) także późną jesienią. Kwiaty są czysto białe, o nietypowym dla tego gatunku gwiazdkowatym kształcie. Odmiana zdrowo rosnąca, odporna na mróz, o niewielkich wymaganiach i łatwa w mnożeniu. Do obfitego kwitnienia wymaga stanowiska słonecznego. Na rynek wprowadziła ją brytyjska szkółka Frank P Matthews (FPM), a na Chelsea Flower Show wystawiła – Green JJam Nurseries.
II miejsce – kosmos czekoladowy CHERRY CHOCOLATE (‘Vg001’)
Kosmos czekoladowy (Cosmos atrosanguineus) to bylina, którą można próbować zimować w Polsce w najcieplejszych rejonach kraju. W innych lepiej przechowywać jej bulwiaste kłącza w pomieszczeniu wolnym od mrozu. Kwiaty gatunku są ciemne, purpurowobrązowe, o średnicy 3,5-4 cm. Pachną czekoladą, od czego wzięła się nazwę gatunku.
fot. Elisabetta Sari
U zwycięskiej odmiany CHERRY CHOCOLATE (‘Vg001’) płatki są koloru intensywnie wiśniowego, który pięknie kontrastuje z żółtymi pylnikami. Są prawie dwa razy większe niż kwiaty gatunku i na dodatek wciąż pachną czekoladą. Rośliny osiągają wysokość 60 cm i średnicę 45 cm. Mają kwitnąć od maja do mrozów. Tę bylinę pokazała firma Stonebarn & Gardeners’ Question Time. Hodowcą odmiany, określanej jako przełom w hodowli kosmosu czekoladowego, jest przedsiębiorstwo Valin Genetics.
III miejsce – Mangave ‘Praying Hands’
Mangave to ciekawostka botaniczna uzyskana dzięki skrzyżowaniu dwóch rodzajów: Manfreda oraz Agave. W efekcie powstała cała seria odmian tych roślin (m.in. ‘Lavender Lady’, ‘Mission to Mars’, ‘Pineapple Express’), które szybko zyskały popularność. Teraz dołączyła do nich odmiana ‘Praying Hands’, o nietypowym pokroju. Jej liście są charakterystycznie zagięte do góry. Nadaje to całej roślinie kształt łzy. Ogólnie przypomina ona miniaturową agawę, ale tworzy liście mniej mięsiste, błyszczące, zielone z pomarańczowymi brzegami i tego samego koloru kolcem na końcu. Jej wytrzymałość na mróz nie przekracza jednak -50C. W Polsce może być więc traktowana jako roślina doniczkowa lub sezonowa ozdoba balkonów i tarasów.
Podziękowania dla Elisabetta Sari za zdjęcia z tegorocznej wystawy w Chelsea