Miasto Chengdu w Chinach zostało ogłoszone wielkim zwycięzcą (Grand Winner) konkursu AIPH World Green City Awards 2024. Pokonało sześciu innych kandydatów w poszczególnych kategoriach. Wyniki zostały ogłoszone 25 września w niderlandzkim Utrechcie podczas uroczystej gali wręczenia nagród w ramach Future Green City World Congress.
400 delegatów z całego świata spotkało się 25 września w Utrechcie w Niderlandach, aby być świadkami długo oczekiwanego ogłoszenia nagrodzonych „zielonych” miast. To one wykorzystują moc roślin i pokazują, w jaki sposób zbiorowe lokalne działania mogą osiągnąć znaczący globalny wpływ. Dzięki temu ogłoszeniu AIPH i partnerzy z dumą prezentują odważne i inspirujące inicjatywy na rzecz zazieleniania miast zwycięskich miast z całego świata, które przewodzą w kształtowaniu bardziej zielonej przyszłości miast.
Interesy polskiej branży ogrodniczej na forum AIPH (Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Ogrodniczych) reprezentuje jako jej jedyny członek z naszego kraju Związek Szkółkarzy Polskich.
Uroczysta kolacja w Utrechcie była również okazją, podczas której AIPH i partnerzy ogłosili rozpoczęcie edycji AIPH World Green City Awards 2026. Zgłoszenia będą przyjmowane od początku 2025 r.
„Zielone serce Chengdu”
Miasto Chengdu otrzymało najwyższe wyróżnienie w konkursie, zdobywając tytuł Grand Winner za inspirującą inicjatywę zatytułowaną „Urban Green Heart Programme”. Jej nazwe tę można przetłumaczyć jako „Program Miejskiego Zielonego Serca”. Objął on obszar aż 1275 kilometrów kwadratowych! Zamierzeniem jest przekształcenie góry Longquan, w przyszłe serce Chengdu. Ma to być światowej klasy zielona przestrzeń i zarazem największy miejski park leśny na świecie.
Celem jest nie tylko zapewnienie mieszkańcom bardziej zdatnego do życia środowiska naturalnego. Pod uwagę wzięto także lepszą ochronę siedlisk roślin i zwierząt, zwiększenie bioróżnorodności. Ideą jest stworzenie kwitnącego obszaru miejskiego, w którym natura jest w centrum uwagi.
Najlepszy z siedmiu
Zwycięzca został wybrany spośród siedmiu zwycięzców kategorii, których ogłoszono i którym wręczono trofea. Siedmiu najlepszych wyłoniono z listy 21 finalistów miasta z sześciu kontynentów: Ameryki Połnocnej (3), Ameryki Południowej (6), Europy (4), Afryki (3), Azji (3) i Australii (2).
- Życie na zielono dla bioróżnorodności i odbudowy ekosystemów miejskich
Program Urban Green Heart – Chengdu, Chiny - Życie na zielono w obliczu zmian klimatycznych
Program zazieleniania gminy Mandera – gmina Mandera, Kenia - Życie na zielono dla zdrowia i dobrego samopoczucia
Program Zielone i Zdrowe Środowiska (PAVS) – miasto São Paulo, Brazylia - Strategia Życia na Zielono dla Wody
na Zmiany Klimatyczne – miasto Joondalup, Australia - Życie na zielono dla spójności społecznej i integracyjnych społeczności
ResiLab BioSocial, Huerto Roma Verde – Meksyk, Meksyk - Życie na zielono dla infrastruktury miejskiej i jakości życia
SPIRE – inteligentny ekosystem regeneracyjny poprzemysłowy – miasto Baia Mare, Rumunia - Życie na zielono dla rolnictwa miejskiego i systemów żywnościowych
Rolnictwo miejskie w Kurytybie – Miasto Kurytyba, Brazylia
Młode pokolenie wybrało Joondalup w Australii
Miasto Joondalup w Australii, oprócz tego, że jest zwycięzcą w kategorii Living Green for Water, zostało ogłoszone pierwszym laureatem nagrody AIPH Youth Award. Jest przyznawana w uznaniu wysiłków na rzecz angażowania, współpracy i zapewnienia udziału młodych ludzi we wdrażaniu miejskiej „Strategii zmian klimatu ”. Ta nagroda, powołana do życia przez AIPH i Global Youth Biodiversity Network (GYBN), będzie stanowić zasadniczą część przyszłych edycji konkursu.
Jak się to robi w Joondalup?
- Miasto zwiększyło pokrycie terenu koronami drzew. W ostatnich 5 latach posadzono prawie 6300 drzew. Lokalizacje nasadzeń zostały zidentyfikowane jako „punkty zapalne” za pomocą mapowania termicznego i badania koron drzew.
- W ciągu ostatnich czterech lat, na prośbę mieszkańców, zasadzono dodatkowe 10 000 drzew w parkach, pasach zieleni i ulicach, a także na poboczach.
- Program Waterwise Verge pomógł 101 mieszkańcom w tworzeniu terenów zielonych przyjaznych dla wody, w tym w rozdawaniu roślin i prowadzeniu warsztatów.
- Partnerstwo z BirdLife WA zaowocowało zasadzeniem ponad 5000 roślin przyjaznych ptakom w dwóch parkach miejskich. Działania te zostały przeprowadzone we współpracy ze społecznością lokalną.
- Miejska szkółka co roku produkuje 10 000 rodzimych roślin, które grupy przyjaciół sadzą na terenach naturalnych na terenie miasta.
- Zastosowanie stref ekologicznych, hydrostref oraz inteligentnego systemu nawadniania we wszystkich miejskich parkach i boiskach sportowych pozwala na znaczne oszczędności wody, a jednocześnie tworzy zachęcające zielone przestrzenie, z których może korzystać cała społeczność.